Matkakepid on matkaja parim investeering

/, Matkamine/Matkakepid on matkaja parim investeering

Matkakepid on matkaja parim investeering

Rändurid ja karjused on keppe kasutanud aegade algusest saati – neid ei tohiks pidada luksusesemeks, kasutuks lisaraskuseks ega millekski, mis on vaid vanainimestele mõeldud. Vaadates ka kõige kergema seljakotiga pikamaamatkajate, ultrajooksjate ja isegi alpinistide varustust on selge, et need on olulised. Räägime lähemalt, milleks on matkakeppe vaja, kuidas neid valida, nendega ära harjuda ning õigesti kasutada.

Milleks mulle matkakepid?

Teaduspõhiselt on tõestatud, et matkakepid vähendavad põlvedele mõjuvaid löökjõude (eriti ilmne on see just laskumisel) kuni 15% võrra ning nende korrektsel kasutamisel on kuni 20% keharaskusest keppide kanda. See on loomulikult oluline neile, kel juba praegu liigestega eriti hästi pole, ent kui oled noor ja terve ning soovid ka 20-30 aasta pärast aktiivselt matkata ja sporti teha, on matkakepid Sinu parim investeering.

Sobivate matkakeppide leidmine

Esmalt tuleb välja selgitada, millisel eesmärgil ja millisele maastikule Sul matkakeppe tarvis on. Fakt on see, et odava raha eest ostetud tundmatu brändi toodang tihtipeale üle paari nõudlikuma matkapäeva vastu ei pea. Matkakepi pikkus tuleks valida nii, et sirgelt seistes ja keppe käes hoides oleks õla- ja käsivarre vaheline nurk 90 kraadi. Matkakeppe valides tuleb mõelda nii materjalide kui ka konstruktsiooni peale.

Hetkel turul saada olevad matkakepid on valmistatud peaasjalikult kas alumiiniumist või süsinikkiust, leidub ka nende kahe kombinatsioone. Tasub märkida, et kuigi süsinikkiust kepid on ülikerged, ei talu need hästi ristsuunalisi jõude (peale astumine, löögid vastu kive) ja nendega tuleb seetõttu hoolikamalt ringi käia. Käepidemeid valmistatakse nii korgist kui ka sünteetilisest vahtmaterjalist või kummist. Kork on higise käe vastas kõige mugavam ning ei muutu higi ja mustusega kleepuvaks ega libedaks; teatud sünteetilised materjalid muutuvad ajapikku kleepuvaks ning on higise käe korral väga libedad (siinkohal aitavad muidugi käeaasad).

  • Fikseeritud pikkusega: mõeldud eelkõige kepikõnni harrastajatele kuid sobivad vabalt ka matkamiseks; reisile kaasa võtmine keerulisem.
  • Reguleeritava pikkusega, keerdlukustus: lihtne mehhanism, kuid võib ajapikku kinni kiiluda; higise käega või kinnastega reguleerida ei saa; reisile hea kaasa võtta, kui koosnevad kolmest teleskooplülist.
  • Reguleeritava pikkusega, klamberlukustus: lollikindel mehhanism, avaneb hõlpsasti ka kinnaste või märgade/higiste kätega; olemas nii teleskoopmehhanismi kui z-fold mehhanismi variandis, mõlemad käivad väga pisikeseks kokku.

Kui Sulle on kõige olulisem keppide kaal, kompaktsus ja kokkupanemise kiirus, tasub vaadata alumiiniumist või süsinikkiust keppe, mis mõeldud spetsiaalselt jooksjatele või mitme spordiala jaoks (nn multisport). Ultrajooksjate seas on kõige eelistatumaks Z-fold mehhanismiga matkakepid, sest nende kokkupanek on kiirem ja lihtsam. Mitmetel jooksmise ja multispordi mudelitel on tavapäraste käeaasade asemel hoopiski kiirelt eemaldatavad ‘kindad’.

Lumes kasutamiseks on pea iga matkakepi paariga kaasas ka lumekorvid. Kokkukäivaid, kergeid lumekorviga matkakeppe kasutavad tavaliste suusakeppide asemel ka skitouringu harrastajad ja splitboard-lumelaudurid.

Kõige kvaliteetsemad firmad pakuvad oma toodetele ka eluaegset garantiid. Kui matkad palju, tasub Sinu investeering end aastate jooksul kindlasti ära.

Korrektne kasutamine

Paljud matkakeppide skeptikud ning algajad kasutajad ei saa matkakeppide kasutamisest aru, sest neid ei osata õigesti rakendada. Matkakepid ei ole järel lohistamiseks või niisama käe otsas tilbendamiseks – keerulisemal maastikul ning tõusudel ja langustel on need lisa-kontaktpunktideks ning töötavad justkui trepi käsipuudena.

  • Laskumisel aseta kepid enne järgmise sammu tegemist enda ette ning veendu, et need kannavad. Sammu tehes hoia keppidest kõvasti kinni, vähendades seeläbi koormust oma põlvedele.
  • Tõusudel aseta samuti kepid enne igat sammu endast ettepoole ning üles astudes “tõmba” end üles. Kui oled keppe raskel maastikul korralikult kasutanud, on ka Sinu käed õhtuks väsinud.
  • Laugel maal liikudes aitavad matkakepid Sul mõnusat tempot ja korrektset rühti hoida.
  • Jõeületustel kasuta matkakeppe lisatugedena. Jõge ületades tuleb alati liikuda nii, et vaatad ülesvoolu ning liigud jeõga risti. Suuna matkakepid enne igat sammu enda ette, et saaksid nende peale toetuda. Enne igat uut sammu veendu, et jalg on kindlalt paigas, ning liiguta ka matkakepid järgmiseks sammuks edasi.
  • Rajalõikudel, kus vajad liikumiseks ka käsi, tasub matkakepid kokku panna ning seljakoti küljetaskusse asetada. Mitmetel seljakottidel on matkakeppide hoiustamiseks olemas ka spetsiaalsed aasad.

Lisaväärtus

Lisaks kõigele eelpool mainitule on matkakeppidel veel suur hulk lisaväärtusi ja funktsioone. Toome siin ära vaid mõned, mis esimesena pähe torkavad:

  • Küla- ja karjakoerad – nii Eestis kui ka välismaal matkates on üsna sage, et rajale jääb mõni agressiivne koer. Matkakepi abil saad enda ja koera vahele distantsi tekitada. Kui ületad aga kariloomadega aasasid, tunnevad lehmad ja hobused matkakepis ära karjuse kepi ning keppi vehkides hoiavad Sinust eemale.
  • Päev läbi raske seljakotiga matkates võivad Sinu käelabad kergesti paiste minna – see on normaalne, sest seljakoti õlapaelad takistavad vereringlust ning kui Sa oma käsi ei kasuta, lähevad need turse. Matkakepid aitavad ka kätel liikumises olla ning tänu sellele turset ei teki.
  • Teibirull – keri oma matkakepi ümber ca meetri jagu teipi, et ei peaks parandusolukordadeks tervet teibirulli kaasas vedama. Teise kepi ümber võid kerida näiteks Leukoteipi, mis on asendamatu kaaslane villide vältimisel.
  • Telgiraam – mitmed kaasaegsed telgid või osade telkide vestibüülid käivad püsti just matkakeppide abil. Nii on Sinu telk kokkuvõttes kergem kaasas kanda ning matkakepid ühtlasi palju multifunktsionaalsemad.
  • Soisemate alade ületus – märjemal maastikul liikudes saad matkakepiga maad uurida, et näeksid, kas kannab või ei kanna. Matkakepid aitavad Sul ka näiteks ojaületustel mõista, kui sügav on vesi (teinekord on kõige targem lihtsalt läbi vee sumbata kui ohtlikke purdeid kasutada).
  • Kuivatusnöör – kui Sa matkal nöörijuppi kaasas ei kanna, piisab teinekord ka matkakeppidest. Otsi sobivad oksad, mille vahele matkakepid risti asetada, ning kasuta neid kuivatusnöörina.
Autor | 2023-06-27T10:44:18+00:00 juuni 27th, 2023|Matkakepid, Matkamine|0 Kommentaari