Milline matkamadrats valida?

/, Matkamine/Milline matkamadrats valida?

Milline matkamadrats valida?

Matkamatt koos magamiskotiga on nagu sukk ja saabas. Nagu tavaliselt matkatarvete ostmise puhul, tuleb enda jaoks läbi mõelda miks ja milleks ja kuidas teele minnakse. Rännata saab ju nii jalgsi ja rattaga kui ka mugavamalt autoga ning matkatarbed tuleb valida vastavalt oma liikumisviisile. Ülimalt oluline on telgi ja magamiskoti kõrvale valida endale ka õige küljealune.

Laias laastus saab matkamadratsid jagada kolmeks:

  • matkamatid;
  • isetäituvad madratsid;
  • õhkmadratsid.

Vaatame üle nende kolme küljealuse plussid ja miinused.

Matkamatid

Matkamatte on kahte sorti: avatud ja suletud pooridega.  Suletud poorid takistavad niiskuse imendumist matti ja poorides sisalduv õhk annab hea soojusisolatsiooni. Avatud pooridega matil magades, surub magaja keharaskus suure osa või ka enamuse isoleerivast õhust matist enda alt välja.

  • Plussid – kerged, kohe kasutusvalmis ja vastupidavad. Hea kaalu ja hinna suhe. Kuna matkamatt on kohe kasutusvalmis, siis on seda ka mugav kiirel puhkepausil kasutada nii istumiseks kui pikutamiseks.
  • Miinused – ei ole nii pehmed kui õhuga või isetäituvad madratsid. Võtavad palju ruumi.

Isetäituvad madratsid

Isetäituvates madratsites kasutatakse täidisena tavaliselt polüuretaanvahtu. Avades kokkurullitud madratsi ventiili, tõmbab madrats pooride vahele välisõhu ja on seejärel magamiseks valmis. Et õhk sisse jääks, tuleb ventiil sulgeda. Kokkupakkimiseks tuleb avada ventiil ja madratsit rullides õhk pooride vahelt välja suruda, seejärel ventiil sulgeda.

  • Plussid – suhteliselt kerged ja kompaktsed, soojad. Ei ole vaja pumpa kasutada. Mugavad (kuni 10cm paksud).
  • Miinused – täitumine võtab aega, purunemis oht. Ideaalis peab hoiustama lahtiselt. Hinna poolest kallimad.

Õhkmadratsid

Õhkmadratsid on mõeldud eelkõige neile, kes soovivad ka looduses ennast mugavalt tunda.

  • Plussid: kerged, soojad (soojustatud mudelid ), kompaktsed, lihtne hoiustada, mugavad.
  • Miinused:  suur purunemisoht, peab ise täis pumpama, mõned mudelid krõbisevad, lisavarustusena peab olema kaasas pump. Kerged ja väiksed madratsid on hinnaklassilt kallid. Suuremad madratsid on rasked ja pigem mõeldud automatkadel kasutamiseks.