Milline suusakiiver endale valida?

/, Mäesuusatamine, Nõuanded/Milline suusakiiver endale valida?

Milline suusakiiver endale valida?

Kui sinu talviseks harrastuseks on suuskadel mäest alla liuelda, siis on arvatavasti sinu kõige olulisemaks aksessuaariks suusakiiver. Suusakiiver tagab, et sinu suusasõit mäest alla oleks võimalikult turvaline. Suusakiiver kaitseb sind kukkumisel või teise suusatajaga kokkupõrkel võimalike traumade eest. Lisaks turvalisusele ei tee tänapäeva kiivrid järeleandmisi ei stiilis ega mugavuses. Milline suusakiiver endale valida sõltub nii sinu rahakoti paksusest kui sinu vajadustest.

NB! Kiivrit ostma minnes võta kaasa oma mäesuusaprillid, et saaksid kiivrit koos prillidega proovida. Siis saad veenduda, et sinu suusaprillid sobivad sinu valitud kiivriga kenasti kokku. Kokku saad sobitada värvi ja disaini järgi, kuid olulisem on jälgida, et kiivri polsterdus ei jää kuskil prille “kandma”. Samuti jälgi, et prillide ja kiivri ülemise ääre vahele ei jää suuri (üle 1cm laiuseid) ebaühtlaseid vahesid.

Sobiv suurus

Väga oluline on valida endale õiges suuruses kiiver. Hästi istuv kiiver tagab sinu turvalisuse ja on peas mugav. Pakutavate kiivrite mõõdud antakse tavaliselt sentimeetrites. Kõige kindlam on oma pea ümbermõõt enne ostma hakkamist mõõdulindiga ära mõõta.

Kiivri suuruse reguleerimise süsteem: kuna kiivri suurused on antud tavaliselt vahemikes, näiteks 56-58cm, siis on kiivri taga reguleerimissüsteem. Nii on sul kiivrit veelgi mugavam kasutada ja oma pea järgi parajaks reguleerida. Kiivrit pähe proovides veendu, et kiiver ei liiguks peas edasi tagasi ning teistpidi, et ei pitsitaks. Vajadusel veendu ka selles, et kiivri alla jääks ruumi suusamaski jaoks.

Mugavus

Kiivri polsterdus ja pehmed kõrvapadjad on peamised elemendid, millest sõltub kiivri mugavus. Vali kiiver mis sobib sinu peakujuga. Enamasti on kiivri sisud ja pehmed kõrvapadjad eemaldatavad, et neid oleks võimalik lihtsasti hooldada. Eemaldavate kõrvapatjadega mudelite puhul on plussiks see, et kui väljas temperatuur tõuseb, siis kõrvapatju eemaldades saad omale jahutust juurde. Ka kiivri lõuarihma kinnitusi on erinevaid. Tavaliselt on selleks plastikklamber, kuid kallimatel mudelitel on küljes efektne magnetklamber. Tänapäeval on iga kiivri tagaküljel elastne prilli rihma kinnitus. See on selleks, et saaksid prillid turvaliselt kiivri külge kinnitada. Sel moel püsivad prillid kiivril paremini paigal.

Ventilatsioon

Odavamatel kiivritel on ventilatsiooniks läbimõeldud asetusega õhukanalid. Kallimatel suusakiivritel on juba aktiivne ventilatsioon: õhuvoolu saab ise reguleerida sulgemis- ja avamissüsteemidega. Reguleeritavad ventilatsiooniavad võimaldavad vastavalt vajadusele sissetulevat õhuvoolu suurendada või vähendada.

Visiiriga suusakiiver

Juhul kui sa oled prillikandja või sulle on meelepärane, et ei pea lisaks suusaprille ostma, siis on visiiriga kiiver turvaline valik. Tavaliselt on sellisel kiivri visiiril fotokroomne lääts ehk siis lääts läheb heledamaks või tumedamaks vastavalt valguse intensiivsusele. Kiivril on ka täiendav ventilatsioon läbi visiiri, et vältida udu tekkimist ja lääts on seestpoolt uduvastase töötlusega. Kiivri visiiri saad üles tõsta või alla lasta vastavalt oma vajadustele suusamäel.

Veel detaile

Muusikahuvilistele on suusakiiver, millele on sisseehitatud bluetooth süsteem koos mikrofoniga. Sellisel kiivril kõrvapadjad ära ei käi, sest kõrvaklapid on sinna sisse paigaldatud. Sealjuures tasub muidugi tähele panna, et heliseadmete kasutamisel mäesuusaspordis tuleb olla äärmiselt ettevaatlik!
Olemas on ka kaks ühes kiiver: kiiver sobib kasutamiseks nii suusatamisel kui ka mägironimisel. See kiiver on maiuspalaks suusamäel esimese jälje sõitjatele ja ronijatele. Vaata kiivri video tutvustust siit.

Millal peaks suusakiivrit vahetama?

Peale igat kokkupõrget, kui sinu kiivris pea on puutunud kokku maaga või kui kiiver on mingil põhjusel eriti tugevalt vastu maad kukkunud – tuleks kiiver kindlasti välja vahetada. Kuigi näiliselt ei pruugi su kiivril midagi viga olla, siis mikropraod sisumaterjalis võivad juba oluliselt mõjutada seda, kui hästi kiiver edaspidi sinu pead kaitseb.

Isegi kui kiivriga ei ole kukutud, tuleks kiiver välja vahetada umbes iga 5–10 aasta tagant. See on küll üsna ähmane kiivri kasutusaeg, kuid see sõltub otseselt sellest, kuidas sa kiivrit kasutad ja hoiustad. Kui sa kasutad kiivrit harva ja sa oled selle paigutanud hoiule kuiva kohta päikesekiirguse eest kaitstult, on see usutavasti töökorras vähemalt 10 aastat.

Kuidas kiivrit hooldada ?

Hoiusta kiivrit alati pehmes kotis päikesevalguse ja mehaaniliste vigastuste eest kaitstult. Kiivri puhastamiseks kasuta ainult sooja vett ja pehmet seepi.

BLADE

THE PEAK LT

THE PEAK

GLOBE Cat. 1…3

GLOBE Cat. 2…3

SPHERE CONNECT 

Tehnoloogia InMold InMold InMold InMold InMold InMold
Väliskest Polükarbonaat Polükarbonaat Polükarbonaat Polükarbonaat Polükarbonaat Polükarbonaat
Sisekest EPS vaht EPS vaht EPS vaht EPS vaht EPS vaht EPS vaht
Reguleeritav ventilatsioon Ei Ei Ei Ei Jah Ei
Eemaldatavad kõrvapadjad Jah Jah Jah Jah Jah Ei
Lõuarihma kinnitus Klamber Klamber Fidlock® magnetklamber Fidlock® magnetklamber Fidlock® magnetklamber Fidlock® magnetklamber
Visiir Ei Ei Ei Jah Jah Jah
Visiiri läätse kategooria Cat. 1…3 Cat. 2…3 Cat. 2…4
Bluetooth süsteem Ei Ei Ei Ei Ei Jah
Sertifikaat EN1077 EN1077 + EN12492 EN1077 + EN12492 EN1077 EN1077 EN1077
Kaal 415g 360g/320g 410g/360g 540g 540g 635g
Autor | 2024-01-10T13:19:12+00:00 jaanuar 8th, 2024|Julbo, Mäesuusatamine, Nõuanded|0 Kommentaari