Motomatka varustuse soovitus

/, Nõuanded/Motomatka varustuse soovitus

Motomatka varustuse soovitus

Peale tsiklipoest väljumist võtavad nii mõnedki motomatkajad ette osturetke ka MATKaSPORDI kauplusesse. Kui tsiklipoest saab endale tsikli ja muu tsikliga seotud turva- ja pagasivarustuse, siis MATKaSPORDIST ostetakse kaasa matkatarbed.

Panime kirja meie Tartu poe juhataja ja tsiklifänni  Kristiina tähelepanekud motomatkajate soovidest.

Motoreisijad võib jagada tinglikult kolmeks:

  1. Motomatkajad on need, kes oma “mammutite” ja matkatsiklitega võtavad ette mitmepäevaseid matku koos telgis ööbimise ja lõkke ääres toidu valmistamisega. Need reisisellid naudivad seda, mida loodus neile pakub olles eemal tavapärastest turismilõksudest ja inimestest.
  2. Teine seltskond on moto mugavusreisijad. Nende eesmärk on nautida põhilist – tsikliga kulgemist. Muus osas eelistavad nad mugavust. Söövad noa ja kahvliga laua taga, ööbivad valgete linade vahel ja käivad sooja dušši all.
  3. Kolmas seltskond on need, kes rendivad tsiklid ühe-kahe päevasteks organiseeritud enduro matkadeks.

Varustuse soovitused motomatkajatele

Reeglina on tsikli pagasiruum ehk kastid väga piiratud mahutavusega võrreldes sellega, mida kõike võiks ja tahaks kaasa võtta. Kaasa võetava varustuse, riiete ja jalatsite valikul on märksõnadeks kaal ja kaasavõetava matkavarustuse mõõdud.

Motomatkaja telk

  • Telgi valikul üheks oluliseks märksõnaks on telgikaarte pikkus ehk mis mõõdus on üks telgikaare lüli. Tsikli pagasikastid on piiratud mõõtudega. Reeglina tähendab see seda, et sinna ei mahu telgid, mis on küll väikesed aga samas telgikaare lüli on liga pikk. Laias laastus tähendab see seda, et telki ostes tuleb täpselt vaadata mis mõõdud on kokku pakitud telgil.
  • Motomatkajad ostavad reeglina kaasa kahekohalised telgid, isegi siis kui reisitakse üksi. Kahekohalisse telki saab ööseks kaasa võtta oma päevasõidu riided, kiivri jms. kalli kraami, mida ei saa ööseks tsikli kohvritesse turvaliselt pakkida. Võimalik, et soovid isegi tsikli kohvrid ööseks telki võtta, siis pead mõtlema juba 3 kohalisele telgile. Ühekohalisse telki ei mahu lihtsalt koos varustusega mugavalt magama. Ka kaalu vahe on ühe ja kahekohaliste telkidel väike.
  • Telki valides otsusta kas soovid ühe või kahekihilist telki. Kahekihilise telgi püstitamine võtab küll rohkem aega kui ühekihilise telgil, kuid kahekihilisel on väiksem kondensaadi oht. Kahekihilised ja kahekohalise motopagasi mõõtu telgid on MSR Hubba Hubba NX, Grit 2 ja Ferrino Lightent Pro 2. Vahva ühekihiline ja ühe kaarega telk on Ferrino MTB. Sellel väiksel telgil saad ühe külje varikatuseks üles tõsta ja nautida looduse ilu varju all. Telgi ostmisel mõtle ka kindlasti selle peale, kus ja kuidas sa veel soovid telki kasutada Kas sisse-välja ronides segatakse kaaslast? Kas telk on lastele sobilik ja jõukohane paigaldada? Kas telk on piisavalt kõrge, et seal kahekesi mõnusalt sees istuda? Üldiseid nõuandeid telgi valimise kohta saad lugeda ka SIIT.

Matkamadrats motomatkale

  • Kuivõrd moto pagasikast on piiratud mõõtmetega, siis tavaline rulli keeratud või lõõtsaks lapatud lebomatt motomatkale pigem ei sobi.
  • Moto pagasisse mahuvad ideaalselt isetäituvad või täispuhutavad matkamadratsid. Ideeliselt sobivad ja mahuvad kõik MATKaSPORDIS pakutavad madratsid tsikli pagasisse, aga siiski mõned sobivad oma kaalu, pakendi suuruse poolest paremini.
  • Vali endale optimaalse pikkuse ja laiusega madrats. Ehkki kvaliteetsed Therm-a-Resti, Vaude või Ferrino madratsid on juba tehtud kergetest materjalidest, siis igal ruutsentimeetril on küljes ka kaal. Enda kasvuga võrreldes liiga pikka madratsit ei ole vajadust soetada. Samuti jälgi, et sa enda õlgade laiusest tulenevalt liiga kitsast madratsit ei osta. Liiga kitsal madratsil magades võivad küünarnukid öösel ebameeldivalt maha kõvale pinnasele kukkuda.
  • Mõtle läbi, kas reisid suvel päris soojades oludes või satud reisima ka kevadel/sügisel või hoopis mägedes jahedamates oludes. Püüa hinnata kas ja kui külma isoleeriv peaks madrats olema. Alati aitab soojapidavust kompenseerida madratsi alla pandud termokile.
  • Isetäituvad madratsid on mugavad magamiskõlblikuks teha, aga need on 3-4cm õhemad. Täispuhutavate madratsite magamiskõlblikuks saamiseks tuleb kopsudel lasta tööd teha, aga saad endale natuke paksema (6-8 cm) ja ilmselt ka natuke mugavama küljealuse.
  • Soojema ilmaga soovitame Therm-A-Rest NEOAIR UBERLITE Regular  õhkmadratsit. See on piisavalt lai, pikk ja mugav peesitamiseks. Aga nüüd hinda ise, kas vajad nii suurt või leiad oma gabariitidele väiksema ja kergema lahenduse. Siiski ära mugavust alahinda.
  • Kui Sul puudub varasem magamise kogemus õhukese täispuhutava või isetäituva matkamadratsi peal, siis tule kindlasti ja proovi poes madratsil pikutada. Üks asi on sõrmega katsuda ja pigistada õhuke madrats kokku ning teha sellest järeldus, et ilmselt on kannikas või puusakont kohe vastu maad. Teine asi on kogu oma keha raskusega madratsi peal olla ja siis selgub, et puusakont või kannikas ei vajugi läbi madratsi vastu kõva maapinda.

Magamiskott motomatkajale

  • Nagu kogu muu matkavarustus, siis ka magamiskott peab olema väike ja kerge.
  • Kuivõrd motomatk  jääb sooja aja peale, siis pigem soovitame eelistada sünteetilise sisuga magamiskotti sulgedega täidetud kotile, sest sünteetilise sisuga magamiskotid on väiksemad.
  • Kuivõrd sa otsid motomatkaks kergemat magamiskotti, siis mõtle ka enda mugavusele. Kas sulle sobib kookon tüüpi või “kandilised” ja tekiks lahti käiv magamiskott. Kas reisid nüüd või hiljem kaaslasega ja kas võib tekkida soov kaaslasega magamiskotte ühet liita?
  • Mis iganes magamiskoti valid, siis hügieeni eesmärgil soovitame kasutada iga magamiskotiga koos magamiskoti siselina, nagu näiteks Liner Mummy.

Varustuse pakkimiseks lisa kott

  • Ehkki tsikli küljes on pakkide pakkimiseks kastid ja kogu vajaminev püütakse mahutada tsikli pagasisse, siis ikkagi kasutatakse pagasi laiendusteks ka väliseid kotte. Üks lahendus, mida on matkale kaasa ostetud ja kummidega tsikli külge kinnitatud on tugevast PVC-st Ferrino Aquastop veekindlad kotid.

Toiduvalmistamise matkatarbed

  • Tsiklimatkaja vajab kompaktset lahendust. Reeglina on selleks lahenduseks poti komplekt, mille kaas on kasutatav praepannina ning pakitult sisaldab põletit ja gaasiballooni. Sobiv tuulekindel lahendus on Primus Lite Plus komplekt, mis on loodud soolomatkajale.
  • Kompaktne gaasipriimuse lahendus on hea, aga siiski mõtle läbi oma eelistused ja harjumised. Kas sulle piisab ühest gaasiballoonist või pead tagavaraks ballooni kaasa võtma. Kas riskid, et sa ei pruugi sobiliku gaasiballooni müüjat leida sihtriigis. Kindluse mõttes äkki siiski pead soetama hoopis vedelkütusega pliidi. Kui täidad tsikli paaki, siis täidad jooksvalt ka pliidi kütuse paagi bensiiniga või piiritusega.
  • Söögiriistana eelistatakse Titaan sporki. Kerge, tugev ja universaalne.
  • Toidunõude minimaalne komplekt on kokku klapitavad plastikust wildo joogitops ja toidukauss.

Veel kasulikku soovitust, mida on kaasa ostetud

  • Sääsetõrje vahend on asendamatu vahend lõkkeõhtul. Elektrooniliste sääsepeletajate jaoks ei ole ilmselt ruumi, aga vana hea Bensi jaoks leiate alati ruumi.
  • Iga tsikli entusiastil on standardvarustuses kiivri visiiri puhastusvahend.
  • Termokile on väike pakk, aga võib osutuda hädavajalikuks. Selle saad panna näiteks telgi või madratsi alla. Kui oled pisut külmetanud, siis õhtul istudes saad termokile endale ümber tõmmata. Saad kiiremini sooja.
  • Lahedad GSI kokku käivad matkapokaalid. Lõkkeõhtul naudid veini kokkupandavast pokaalist. PS. Me ei propageeri alkoholi tsiklimatkal ja roolis. Eeldame, et alkohol on intelligentsete inimeste jooks ja seda tarbitakse mõnu ja mõistusega!

.

.

Tsikliga mugavusreisijad

  • Mugavusreisijatel langevad enamik eelpool kirjeldatud asjadest ära. Neil on endaga kaasas lihtsalt suurem valik riideid.
  • Nii tsikliga mugavusreisijatele kui motomatkajatele soovitame kaasa osta kerged ja veekindlad Keen Clearwater matkasandaalid. Puhkepausidel on ikka mõnus tsiklisaabas jalast ära võtta, looduses ringi liikuda ja leotada varbaid külmas vees. Keeni veekindlate matkasandaalidega ei pea vees põdema teravate põhjakivide pärast.

.

.

Ühe ja kahe päeva enduro matkajad

Küsisime enduro matkade korraldajalt adventures.ee-st Marken Murumaalt, mis on varustust on vaja ühe-kahe päevastel kergete endurotsiklitega matkadel. Tegemist on mugavusteenuse ja meelelahutusega neile, kellel endal tsiklit ei ole. Nad teevad teevad oma esimesi samme “tsikli maitse suhu” saamiseks. Ühe kahe päevased enduro tsiklitega matkad kulgevad enamasti metsa- ja kruusateedel. Reeglina on kogu varustus korraldaja poolt. Kui matka enduro tsiklitele ehk “mammutitele” pannakse külge ka pagasikaste, siis kergetele enduurokatele ei panda. See teeb tsikli raskemaks. Reeglina ei ole kaitsevarustuse riietel ka taskuid oluliste asjade (Näiteks: telefon ja joogipudel) kaasa võtmiseks ja ainukeseks asjade kaasa võtmise lahenduseks on kerge seljakott.

  • Enduro matkale sobilikud seljakotid on kerged multispordi või kuni 15-20 liitrised päevamatka seljakotid.
  • Hea oleks kui seljakoti saaks eest kinnitada kahe punktiga – rinnalt ja vöökohalt. Samuti võiks kotil endal olla pingutused, et saaks pooltühija koti seljale trimmi tõmmata.
  • Seljakotil peaks olema või peaks saama paigaldada joogisüsteemi 2-3 liitrise vedeliku varuga. Sõidu ajal on hea voolikust juua.
  • Kotti peaks mahtuma telefon, taskunuga, kerge šokolaadi/batooni amps.

.

.


Artikkel avaldatud 02.06.2020 | Viimane uuendus 26.05.2023

Autor | 2024-03-06T12:16:03+00:00 mai 26th, 2023|Motomatkamine, Nõuanded|0 Kommentaari