Suusamatk Norras Hardangervidda’s

///Suusamatk Norras Hardangervidda’s

Suusamatk Norras Hardangervidda’s

17 Märtsil, kui enamik meist oli juba kevade mõtetes alustasid 16 suusamatkahuvilist teekonda Norrasse, eesmärgiga meie lumevaest talve natukene pikendada. Nende hulgas MATKaSPORDI konsultant Raivo ja asutaja Anneli.

Osavõtjad:

Eve, Heiki, Urve, Maire, Anneli, Andres, Kattri, Maiu, Raivo, Ain, Alar.

Eraldi grupina teisel suusamarsruudil:

Eddi , Kristjan, Enn, Anders, Vadim

MARSRUUT: Tallinn – laev – Stockholm – sõidukitega Karlstad – Dokka – Gol – Ustaoset – Garen – suuskadel Berdolo org – Viveli – Veigi org – Hadlaskardi onn – Viersdaleni onnid – radiaal Sandhaugo org – Klokkenuteni tipp (1462m) – Viersdaleni onnid – radiaal Kyrkjenuteni tipu jalamile – Viersdaleni onnid – Olbogo org – Vatnali järv – Finnabu onnid – Vassli järv – Vivetjornane järv – Vivo org – Viveli – Berdolo org – radiaal Djupsgila kanjonorgu – Garen – sõidukitega Haugastol – Geilo – Hol – Gol – Dokka – Karlstad – Stockholm – laevaga Tallinn

Sõidukitega läbisime 24 tunniga 1748 km, keskmine sõidukiirus 73 km/h. 5,5 matkapäeva 27,8 tunniga läbisime suuskadel 92 km (keskmine kiirus 3,31 km/h), tõusu ja laskumist 1810m.  Päevas läbisime keskmiselt 5,05 tunniga 16,7 km, tõusu ja laskumist 239 meetrit.

Suusamatka temperatuurid kõikusid -22 kuni -3 kraadini. Saime nii tuult-tormi, kuid ka imeilusat selget päikesepaistet – ilm oli üsna heitlik ja muutused minutitega.

Lund oli suhteliselt palju, nii õnnestus Evel isegi lumekoobas kaevata ja selles ööbida. Kuna kõikidel meil olid kelgud sabas, siis kõrgetesse mägedesse me ei trüginud vail liikusime pigem laugemat marsruuti. Siiski, 1 radiaalipäeval ronisime suuskadega Klokkenuteni 1462m mäetippu. Tõusul (22. märts) kostitas ilmataat meid tugeva tuule ja pilves ilmaga, kuid pärastlõunal pööras taevas üheks selgeimaks ja ilusaimaks kogu matka jooksul.

Meie grupp liikus üsna ühesuguse mõnusa tempoga. Liikumiskiirus sõltus väga palju lumestruktuurist. Kõikidel olid jalas BC matkasuusad, kuid näiteks suusatamisel Veigi orust Hadlaskardi onni suunas olid äkitselt kõikidel suuskade all rasked lumepakid – kogesime Raivoga mõlemad esmakordselt sellist lume pakkimist plastiksuuskade alla.

Rajoon on suusamatkaks igati sobiv. Kohalolles sai valida kas lihtsama või raskema marsruudi vahel – ikka sõltuvalt hetke lumeoludest.
Suusamatka päevad on üsna ühesugused ja näevad välja umbes nii – varahommikul ca 8 tõusevad selle päeva kokanaadi telkkond ja asuvad oma väliköögis kuidagiviisi sooja jooke-putru valmistama. Järgmisena tõusevad need, kellel on telgis magamiskotis külm olnud. Talimatkal ongi hommik telgis vist kõige ebameeldivam hetk – magamiskotis on soe ja telgis niiske, telgikatuselt sajab magajatele peale vastavalt temperatuurile ka härmatist või kondentsniiskust.

Korraga saab väljumiseks valmistuda vaid 1 magajatest. – meie olime kõik telkides 3 kaupa. Lõpuks on külmunud saapad jalas ja sõiduriided-joped-puhhid seljas, saab minna hommikusöögile. Kõht täis, termosed sooja joogiga tangitud, tuleb asuda asjade pakkimisele kelgule-seljakotti ning telk maha võtta. Kui laager koos, siis  hakkame liikuma. Lõuna on tavaliselt külmtoit – halvaa, küpsised, suitsuvorst, juust (kas siis külmunud või  üles sulanud kujul) ning termosest soe jook peale. Ja jälle suusalumele. Õhtul varavalges otsime uue telkimiskoha  – väliköök vajab tuulevarju ning soovitavalt vee olemasolu läheduses. Tuleb kaevata kas  lumeauk või leida mõni tuulevaikne nurgatagune. Kokanaat tööle, kuid ülejäänud asuvad telklaagrit püstitama – ikka lumeolusid ning tuulega arvestades. Tugeva tuulega kaevame telkide servadele ette lumeseinad. Telgieeskotta  kaevame augud, et oleks mõnus telgi uksel istuda , jalad augus. Oma tuulevaikset kohta  ning ehitamist vajab ju ka nn. Istumiskoht.

Ja ühel hetkel ongi valmis maailma parimad gurmeesöögid –  matka õhtusöök. See maitseb absoluutselt alati ja on matkajate poolt oodatud päevategevus. Siia kuulub ka mõnus grokk. Kõht täis, kõik üleliigne varju korjatud nii loomade kuid ka võimaliku lumetormi eest. Ja ongi taas magamiskotti pugemise aeg. Muuseas magamiskotti tulevad kaasa peaaegu kogu matkavarustus 🙂 – kogu elektroonika, patareid, märjad sokid-pesu, vajadusel ka suusasaapad. 🙂 Heas telkkonnas on mõnus veel päevategemistest mõni sõna juttu puhuda ning muljeid vahetada .  Siis tulebki uni.  NB! Matkarajoonis olles puudub, nett ja levi jms.”mugavused”, seega jääb vaid inimestega vahetu suhtlemine. Tõeline puhkus.

Meie Norra suusamatka lõpp tuli pisut äkiline. Tõrmihoiatuse tõttu pidime busside juurde õudma päev plaanitust varem.
Platoolt allasõit bussidega osutus ootamatult  ekstreemseks. Oodata oli suurt lumetormi ja seetõttu viidi kõik sõiduvahendid ülikiirelt platoolt alla esimesse külla ca 50 km eemal. Vaid paar tundi lumesahkade ja erinevate tohutute  lumelükkajate järgi kolonnis sõitu .. ja maaliline jõudmine mägedest tsivilisatsiooni tagasi arvatust 1 päev varem jättis meile meeldiva võimaluse külastada kas suusamäenõlva või murdmaaradu või hoopis käia kohalikus nugade muuseumis ning vaadata puitkirikuid.

Rajoon on suusamatkaks fantastiline, soovitame.

Liikumisgraafiku koostas Raivo ja teksti kirjutas Anneli

Autor | 2019-02-22T11:43:34+00:00 aprill 11th, 2017|Jutud|0 Kommentaari