Ma olen mäesuusatamise ja lumelauasõiduga tegelenud kaks kolmandikku oma elust ning seepärast on ainult loogiline, et mul paluti koostada väike juhend teemal mida ikkagi mäesuusaprillide valikul tähele panna.
Kui põhilised valiku kriteeriumid on lihtsad, siis pean tunnistama, et tehnilistes nüanssides sain ka ise infot kokku kogudes palju palju targemaks. Postituses eeldan, et esteetiline pilk on igaühel endal olemas ning keskendud praktilistele küsimustele, samuti kasutades sõna “mäesuusatamine” ja selle erinevaid vorme pean ka lumelaudureid silmas.
Tausta jaoks pean kindlasti ka lisama, et olen üle 10 aasta ainult Julbo suusaprille kasutanud. Ma olen näinud inimesi kes kuidagi ilma suusaprillideta sõidavad, aga minu jaoks on see täielikult välistatud, sest juba puhtalt külm tuul paneb silmi kissitama ja vähendab nähtavust, rääkimata veel lendavast lumest mis kas taevast alla sajab, eessõitja twin-tip’idelt tee sinu silma leiab või mida keerutab üles sinu ees sõitev auto.
Kiivriomaniku prillivaliku meelespea:
- Kas prillid saavad istuda tihkelt näo vastas, ehk kiivri polsterdus ei jää kuskil prille “kandma”?
- Ega prillide ja kiivri ülemise ääre vahele ei jää tulenevalt erinevatest kujudest suuri (üle 1cm laiuseid) ebaühtlaseid vahesid?
- Kas prillide pingutus mehhanism ja kinnitusaasad kiivri külge võimaldavad mugavat kinnitamist ja kasutamist? Mitmel korral olen täheldanud, et prillipaela pingutuspunktid jäävad täpselt kiivri klambrite vahele ja neid on seepärast ebamugav täpselt paika saada.
Prillikandja või mitte?
Kõlab mõneti veidralt, aga kui sul on vaja kasutada optilise korrigeerimisega prille koos suusaprillidega siis võib sõltuvalt su prillide kujust valik õige ahtaks jääda. Igatahes, kui sul on vaja prillidega suusatada siis kontrolli sobivus kindlasti ennetavalt juba poes ära, sest ma olen rohkem kui mõnel korral pidanud nägema kuidas sõbralt laenatud või lihtsalt tuhinaga ostetud suusaprillide omanikud peavad mäel valima kumbasid prille kasutada. Ja kumbki variant ei ole hea. Reeglina on mäesuusaprillide tootjatel oma tähis, mis märgib tõenäolisemat sobivust tavaliste prillidega, Julbo puhul on selleks tähiseks OTG
Põhja või Lõunasse?
Kõik suusaprillid alati vähendavad neist läbipaistva valguse hulka ning vastavalt sellele on nad jagatud kategooriatesse vastavalt sellele mitu protsenti nähtavast valgusest neist läbi läheb. NB, on väga oluline aru saada, et need numbrid muudavad ainult nähtava valguse osakaalu ning kaitse UV kiirguse eest ei ole mitte kuidagi prilli kategooriatega seotud. Üldiselt on 100% UV kaitse tänapäeval igal endast lugupidaval prillitootjal enesestmõistetav.
- Cat 0 – Prille läbiva nähtava valguse hulk 100-80%
- Cat 1 – Prille läbiva nähtava valguse hulk 79-46%
- Cat 2 – Prille läbiva nähtava valguse hulk 45-18%
- Cat 3 – Prille läbiva nähtava valguse hulk 17-8%
- Cat 4 – Prille läbiva nähtava valguse hulk 7-3%
Numbrid on toredad küll, aga millal mida valida? Rusikareegel on lihtne, mida lähemal ollakse kevadisele pööripäevale ning ekvaatorile, seda kõrgema kategooria prille reeglina kasutatakse. Näiteks Kiviõli seikluskeskuses pole cat 4 prillidel mingit kasutust aga päikselisel kevadpäeval Val Thorensis (Euroopa kõrgeim suusakeskus Lõuna-Prantsusmaal) on nad lihtsalt suurepärased.
Minu soovitus oleks Eesti ja põhjapoolsetesse tingimustesse valida cat 1-2 prillid ja Lõuna-Euroopasse cat 3-4 prillid Seejuures tasub arvestada, et cat 4 on pigem juba väga spetsiifiline vajadus ning kui sa just täpselt ei tea, et soovid cat 4 prille, siis soovitan pigem valida ka alpidesse hoopis cat 2-3 vahemiku.
Kusjuures, tihti on prillidel ka klaasi (mis tegelikult on muidugi plastik) vahetamise võimalus ning kvaliteetsetel tootjatel on olemas ka Fotokroomsed läätsed. Fotokroomne lääts tähendab seda, et prillid reguleerivad vastavalt nende pinnale langevale UV kiirte intensiivsusele ise prillide heledust ning sellistel prillidel on reeglina märge “Photochromic cat 2-4″ või Photochromic cat 1-3” vmt.
Kollane – pruun – oranž või punane? Kas klaasi värv on disainielement?
Lühidalt, ei. Kui sind ei huvita nö parimad võimalikud omadused siis võib vabalt võtta punase läätsega prillid ka seepärast, et nad suusasaabastega kokku sobivad, aga tegelikult on igal värvil omad tugevused. Siit ei tasuks välja lugeda, et sul on kindlasti ühte või teist värvi vaja, aga valiku tegemisel pole halb mõte eelistada seda mis sinu tingimustes sobilikum.
Palun kindlasti ka tähele panna, et eelkõige on siin mõeldud seda mis “tooni” maailm sinule esmavaatlusel läbi prillide paistab, sest kattevärv ja toon mis läbi paistab võivad kohati ka erinevad olla. Järgnevad mõjud ei ole mitte niivõrd prillide omadus kuivõrd silma võime kohaneda ümbritsevale keskkonnale.
Kollane – kõige “valgem” – Eriti sobilik öösel ja halva ilmaga, tunne on selline nagu oleks keegi valgust juurde teinud. Kui oled see inimene kes Eestis peale tööpäeva lõppu mäele läheb siis kollane on sulle.
Oranž – Oranž värv toob kõige paremini esile kontraste, seda võiks eelistada lumetuisus ja teistes rasketes aga valgetes oludes
Pruun – Pruun on samuti kontraste suurendava toimega aga tavaliselt on nad tumedamad (kõrgema kategooria omad) kui oranžid, eelkõige päikselistesse oludesse.
Punane – Punasel klaasil on imeline omadus justkui detaile rohkem välja tuua. Eelistan kasutada eelkõige pilves ilmaga sest mulle tundub, et nendega näeb kõige rohkem.
Pane tähele et igal tootjal on kõikidest värvidest erinevaid kombinatsioone ja tõenäoliselt on nimetusi türkiissinisest kuni lavendlivalgeni jmt. Aga ma usun, et kui ülalpool kirjutatust aru saad siis juba ongi valik natukene lihtsam.
Ventilatsioon ja udused prillid.
See on prillide puhul üks enim möödavaadatav koht. Hea prillide ventilatsioon on kohe vastikult tähtis, sest kui prillid kipuvad seest jäätuma siis see rikub kogu reisimõnu kohe ära. Üldiselt lähevad prillid uduseks eelkõige seetõttu, et kasutaja hingeõhk satub prillide pinnale ning temperatuuride erinevusest tulenevalt kondenseerub sinna. Seda võib juhtuda suletud tõstukise või väsitavamatel tõusudel, aga eriti nigelate prillide puhul ka lihtsalt sõites.
Julbo on välja töötanud erilise ventilatsiooni tehnoloogia. Nimelt SuperFlow – uuenduslik õhutuse süsteem, mis võimaldab lisaventileerimiseks läätse tuua raamist eemale. Tutvustavat videot SuperFlow õhutussüsteemi kohta saad vaadata SIIT.
Kui sulle meeldib õues istudes juua teed või mustikasuppi ja sa selleks prille eest ära ei võta siis on peaaegu võimatu sind udu ja jäätumise eest kaitsta, aga näiteks ronivatele freerideritel võimaldab Julbo spetsiaalne SuperFlow õhutus mäkke jalutamise ajal prilliklaasi ventilatsiooni suurendada ning neid on tõesti pea võimatu uduseks saada.
Kahjuks ei käi minu mõistus hästi üle kuidas kindlaks teha, et õhk ka päriselt prillide sees hästi liigub, aga üldiselt peaks jälgima, et kõik mis alt sisse tuleb ka ülevalt välja saaks ja “rohkem avasid” tundub olema parem.
Tähised prillide juures
Suusaprille ostes on oht, et tekib tunne, justkui sind külvati just üle tehniliste terminitega ning kui sa just ei olnud üks nendest vähestest kes kaheksanda klassi füüsikatunnis piiritut tähelepanu pööras siis teen siinkohal väikese meeldetuletuse.
Fotokroomne – Tähistab, et prillid muudavad vastavalt neile langevale UV intensiivsusele enda tumedust, ehk kui päike on väljas siis on prillid tumedamad ja kui liigud varju muutuvad nad heledamaks, arusaadavalt ei tööta see päris otsekohe, aga efekt on üllatavalt vilgas.
Polariseeritud – Polariseeritud klaasid blokeerivad kindlatest suundadest tulevat valgust (ehk on mõeldud vähendama peegeldusi lumelt, et saaksid paremini näha lume pinda). Meid ümbritsev valgus langeb tavaliselt mitmest suunast, aga pinnapeegeldused mitte-metalsetelt pindadelt põhjustavad valguse “suundumist” mille tulemusena näed sina lume või veepinda vaadates ühte heledamat laiku (kohas kus valgusallikast, näiteks päikesest peegelduv valgus just sulle silma paistab) ning tänu sellele peegeldusele oled pimestatud, st sa ei näe olustikku peegelduva koha ümber. Polarisatsioonifilter blokeerib ära talle kindlast suunast langevad valguskiired ning seetõttu aitab paremini lumepinda näha.
Glare control – Glare tähendab sisuliselt pimestamist, ehk seda olukorda kus liiga ere valgusallikas takistab sul teiste objektide nägemist. Glare control läätsed aitavad sul paremini näha pinna reljeefi. Mulle tundub, et tegu on kas a) mitmetasandilise polarisatsioonifiltritega või b) Marketingi osakondade poolt välja mõeldud tehnilise mambojamboga. Ma kaldun esimese variandi poole, aga kuna ma täpselt aru ei saa kuidas efekt kus peegeldunud valgust jõuab läbi prillide veel vähem kui polariseeeritud prillidega saavutatakse siis jätangi selle küsimuse siin vastamata.
Ma loodan, et käesolev artikkel tegi sulle suusaprillide valiku natukene lihtsamaks.
.
.
.
.
Loe ja vaata lisaks:
- VIDEO. Kuidas valida Julbo mäesuusa prille 2022? MATKaTV
- VIDEO. Kuidas valida Julbo suusakiivreid 2022 ja mis ägedad omadused neil on?
.
.
Artikkel avaldatud 09.01.2017 | Viimane uuendus 07.01.2022