Tehniliste riiete ja jalatsite hooldusest ei ole vähem tähtis muu matkavarustuse hooldus – ikka eemärgiga pikendada nende eluiga ja suurendada kasutusmugavust. Ei ole vahet, kas Sa käid kord aastas perega RMK platsil telkimas või võtad paar korda aastas ette mitmepäevaseid rännakuid – Sinu telk, magamiskott ja seljakott tahavad igal juhul saada regulaarset ja korralikku hooldust.
Telkide hooldamine
Nagu veekindlate riiete ja jalatsite puhul, on ka veekindla pealiskattega telgid kaetud vetthülgava kihiga, et mitte lasta veepiisku telgikanga sisemistesse kihtidesse. Aja jooksul kipub see kiht aga maha kuluma – nii mustuse, päikese kui telgi pideva kokku-lahti pakkimise tulemusel. Et madratsialune ka hommikul ärgates kuiv oleks, tuleb seda vetthülgavat kihti aeg-ajalt värskendada.
Telkide suurim vaenlane on aga UV-kiirgus. Nagu ilmselt kõik on elu jooksul tähele pannud, avaldab päike meie nahale tugevat mõju. Palju ei mõelda aga sellele, et päike mõjutab oluliselt ka erinevaid (sünteetilisi) materjale. Kerged ja vastupidavad nailon ja polüester, mida tavaliselt telgimaterjalidena kasutatakse, võivad kaotada umbes poole oma tugevusest, kui neid hoida kaks nädalat katkematult päikesevalguse käes. See aga tõstab kõvasti riski, et telgikate kasutuse käigus rebeneb ning hakkab vett läbi laskma.
Selleks, et telk püsiks kauem veekindel ja tugev, peab seda spetsiaalsete vahenditega aeg-ajalt hooldama. Hooldustihedus sõltub suuresti sellest, kui palju telki kasutada – tihedam kasutaja võiks telki korralikult hooldada ehk kord aastas, harvem kasutaja mõne aasta tagant. Kasutaja peab lihtsalt ise jälgima, kui palju tema telk saab otsest päikesevalgust ja erinevaid sademeid.
Sarnaselt jalatsite ja riiete hooldusele on ka telkide hoolduses kaks etappi: pesemine ning seejärel vetthülgavuse taastamine. Erinevus seisneb aga selles, et telki ei pesta mitte kunagi pesumasinas – ainult käsitsi. Samuti ei panda telki kunagi kuivatisse. Soovitav on telki pesta kokkupanduna ja kohas, mille pind on puhas ning kust saab vesi kergelt ära voolata – näiteks duširuumis või kuival murul.
Pesta võib kas tavalise sooja veega või kui mustust on palju, siis kasutada spetsiaalselt pesuvahendit. Nikwaxil on selleks näiteks Tent & Gear Solarwash, aga MSR on ka väga hea komplekti turule toonud, kus on nii pesuvahend kui vetthülgavuse taastaja. Spetsiaalne pesuvahend mitte ainult ei puhasta, vaid lisab materjalile ka UV-kaitset. Vahendit hõõrutakse telgi sisse niiske lapi või käsnaga ning loputatakse puhta veega.
Enne vetthülgavuse taastamist on kindlasti oluline telk korralikult puhtaks pesta, et mustus ei jääks peatselt loodava vetthülgava kihi alla ega hakkaks seda telgi küljest kiiremini lahti koorima. Pärast iga pesukorda ei ole samas vaja automaatselt vetthülgavust taastada – seda on vaja teha siis, kui telki kasutades on märgata, et vesi ei voola enam nii efektiivselt telgi väliskattelt maha.
Kui telk on pestud, siis alustada teise etapiga. Mugav ja efektiivne vetthülgavuse ja UV-kaitse taastaja on näiteks Nikwaxi Tent & Gear Solarproof . Sprei tuleb kanda märjale ja puhtale telgile, et see imenduks kiudude vahele ja püsiks seal kaua. Samuti peab laskma telgil rahulikult ja aeglaselt toatemperatuuril kuivada, muidu võib tulemus jääda ebaühtlane.
Rohkem nippe oma telgi eluea pikendamiseks saad lugeda siit loos “Kuidas pikendada telgi eluiga? Nõuandeid telgi hoolduseks ”
Magamiskottide hooldus
Magamiskott – hädavajalik kaaslane ükskõik millisel matkal, ükskõik millises kliimas. Aga ka see ustav partner vajab vahetevahel pesemist, eriti kui mõelda sellele, et inimene higistab pidevalt, ka öösel (ööpäeva jooksul erinevates olukordades 1-10 liitrit). Isegi kui kasutada magamiskotilina, imbub osa higist magamiskoti sügavustesse – aastatega läheb see olukord ilmselt juba üsna tülgastavaks…. Samuti rikub higi magamiskoti voodri sooja hoidmise omadusi.
Magamiskotte jaotatakse täidise poolest kaheks:
- sulemagamiskotid ja
- sünteetilise sisuga kotid.
Kumbki vajab üsna erinevat hooldust, et need püsiksid soojad ja pehmed. Mõlema puhul on aga oluline, et masinpesuks kasutataks suuremat masinat kui kodukasutuses olevad variandid, et pesemisel saaks magamiskott vabalt masinas ringi liikuda – nii säilib selle kohevus. Selleks on soovitav kasutada näiteks erinevate pesumajade teenust.
Sulemagamiskoti pesuks on sobivaim vahend Nikwax Down Wash Direct, mis sobib nii tavaliste kui vetthülgavaks töödeldud sulgede pesemiseks. See vahend aitab säilitada sulgede kohevust ja pehmust, eemaldades samal ajal neilt mustuse.
Vahendit on soovitatud doseerida järgnevalt:
- Kuni 1 kg kaaluvatele magamiskottidele lisada 100ml vahendit;
- 1-2 kg kaaluvatele magamiskottidele lisada 150ml vahendit; ja
- Üle 2 kg kaaluvatele magamiskottidele lisada 200ml vahendit.
Soovitatav on kasutada ka lisa loputustsüklit (või kaht), et eemaldada magamiskotist liigne vesi.
Peale pesu on äärmiselt oluline ka sulemagamiskoti korrektne kuivatamine. Et magamiskoti kohevus taastuks, on vaja lasta sellel kuivatis läbi teha mitu kuivatustsüklit madalal temperatuuril. Eriti hea on lisada kuivatisse ka mõned puhtad tennise- või kuivatuspallid. „Käsitsi“ kuivatades ja aeg-ajalt sulgi üksteise küljest lahti kloppides võib tulemus jääda ebaühtlane, sest magamiskott on suur ja sulgi on selle sees palju – kõiki ikka üksteise küljest ei suuda lahti tõmmata. Ja seetõttu võivad tekkida voodrisse tühimikud – külmasillad, mille kaudu külm õhk Sulle naha vahele poeb.
Sünteetilise sisuga magamiskoti pesemiseks on õige vahend Nikwax Tech Wash. Lisada tuleb seda samades kogustes nagu Down Wash vahendit sulemagamiskottidele. Samuti on mõistlik kasutada lisaloputust. Sulemagamiskoti hooldusega võrreldes on lihtsam aga kuivatamisprotsess – sünteetiline sisu ei nõua otseselt kuivatis kuivatamist ja selle käigus kloppimist, magamiskoti võib lihtsalt riputada õue nööri peale tuulduma.
Seljakottide hooldus
Kuigi enamik seljakotte ei ole veekindlad, on nad kõik siiski vetthülgavad, et sademed ja mustus kohe kotti sisse ei pääseks. Samas väljastpoolt ründavad vesi, mustus ja päikesekiirgus on ohtlikud ka kotile endale. Täpselt nagu telgi puhul, muudavad need elemendid aja jooksul ka seljakotimaterjalid nõrgemaks ja vett läbilaskvamaks, kui kotti halvasti või üldse mitte hooldada.
Kõige paremini kaitseb kahjustavate elementide eest seljakotti muidugi veekindel kate, mis paljudel kottidel kaasas on, aga mida saab ka eraldi juurde osta. Seda on lisaks vihmasajus jalutamisele mõistlik kasutada ka olukorras, kus kott on vaja asetada määrdunud maapinnale.
Seljakoti pesemiseks ja vetthülgavuse taastamiseks sobivad ka samas vahendid nagu telgi puhul: Tent & Gear Solarwash ja Tent & Gear Solarproof. Need kohtlevad tehnilisi materjale, millest seljakott tehtud on, õrnalt, aga mustust karmilt. Hoolduskuuri tihedus sõltub jällegi seljakoti kasutamise sagedusest – kandja võiks ise jälgida, millal on tema kott must ja millal veepiisad enam koti pealt maha ei voola, vaid sisse imenduvad. Kõige mõistlikum on seljakotti pesta käsitsi, ent mõni tootja lubab oma teatud mudeleid ka masinas pesta – seda jälgi kotiga kasutusjuhendist.