Laupäeval, 31. märtsi õhtul toimub järjekorras viies igakevadine linnaorienteerumisvõistlus Tallinna Linnarogain. Umbkaudu kolmsada vaprat noort, vana, proffi ja algajat saavad Astangu Kutserehabilitatsiooni keskuse juures asuvas stardis kaardid ja peavad kahe või kolme tunni jooksul lähikonnast kontrollpunkte otsima.
Linn ja orienteerumine? Kas seda mitte metsas ei tehta?
Enamasti küll, aga tegelikult sobib iga maastik – nii looduslik, kui tehis. Tallinn on ju tegelikult väga roheline, aerofotolt paistavad majad puude vahelt, mitte vastupidi. Õhtuvidevikus ja ka pärast päikeseloojangut tuleb kontrollpunkte jahtida Õismäe, Mustamäe, Rocca al Mare, Astangu ja Nõmme asumitest.
Astangu keskuse lähedusse jäävad põnevaid varemeid ja koopaid täis pikitud tiheda taimestikuga kunagine laskemoonaladude ala, Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala uhked kuusikud ja liivaste nõlvadega männikud. Mustamäe ja Väike-Õismäe elamurajoonid paistavad kaardilt tõelise labürindina ja pakuvad metsasemate alade kõrval samuti põnevat orienteerumisülesannet.
Kuidas rogain välja näeb ja mille peale võistlus käib?
Lühidalt käib asi nii, et võistkonnale (2-5 liiget) antakse kaart, millele on märgitud kontrollpunktide asukohad. Iga kontrollpunkt annab 3-6 väärtuspunkti. Eesmärk on koguda kontrollpunkte läbides võimalikult kõrge väärtuspunktide skoor. Raja ja kaardiga saab tutvuda kuni pool tundi enne starti – selle aja jooksul tuleb planeerida endale võimalikult kaval rada, et koguda kõige rohkem väärtuspunkte.
Siis antakse start ja kõik lähevad maastikule punkte otsima. Liikuda võib jalgsi (joostes, kõndides) või rattarajal osaledes jalgrattaga. Igas punktis on elektrooniline seade, kus tuleb enda elektroonilise kontrollkaardiga (SI, saab stardis) läbimine fikseerida.
Kontrollpunkte, mille vahel valida, on ligi viiskümmend ja kõikide läbimine on vaevalt ka kõige kiireimatele jõukohane – selleks tuleks läbida pea maratonidistants. Rogaini võlu on aga selles, et igaüks saab valida kaardile kantud kontrollpunktidest just endale jõukohase pikkuse ja punktide arvuga raja ja teinekord kavalusega füüsiliselt tugevamaidki edestada.
Tagasi stardi/finishi alasse peab võistkond jõudma enne kontrollaja möödumist, kuna kontrollaja ületamisel saab iga minuti eest miinuspunkti. Aeg kulub punkte otsides märkamatult kiiresti, hea emotsioon liikumisest ja vaimutööst on garanteeritud.
Et tutvuda orienteerumiskaardi, kontrollpunkti ja muu esmavajalikuga on otstarbekas vaadata neid videosid, kus näitlejatar Elina Pähklimäele orienteerumist tutvustatakse. Neis on küll juttu tavalisest suund-orienteerumisest, kus punktide läbimise järjekord on ette antud. Rogainil võib aga punktide läbimise järjekorra ja arvu ise määrata ja võistluse käigus enda valikut vabalt ka kohendada.
Algajatele ja peredele on kõige sobilikum soodsa stardimaksuga võistlusklass “Supernova”, mille kaart on selgem, kontrollpunktid lähemal ja kontrollaeg kaks tundi.
Täpsem info ja registreerimine http://wilderness.ee/et/
Infot rogaini kohta
https://tervis.postimees.ee/
http://marathon100.com/
Orienteerumise õppevideod
VIDEO: Rada ja kontrollpunkti läbimine.
Tallinna Linnarogaini korraldab Eesti edukaim seiklusspordi tiim Estonian ACE Salomon https://www.facebook.com/
Osalemisega toetad hooandjana võistkonna lähetamist novembrikuus India ookeanis asuval vulkaanilisel Reunioni saarel toimuvatele seiklusspordi maailmameistrivõistlustele www.arworldseries.com