Äärmiselt oluline kaitsta laste silmi õigete päikeseprillidega – spetsiaalsed laste päikeseprillid, mis sobituvad lapse näoga mugavalt. See on põhjus, miks Julbo on pühendunud koostööle optometristide ja tervishoiutöötajatega, et välja töötada laste päikeseprillid, mis pakuvad parimat kaitset nii imikute, laste, teismeliste kui ka täiskasvanute silmadele. Lapsevanematena teame, et meie võsukesed liiguvad pidevalt ringi ja veedavad palju aega õues mängides. Mida Sa aga ei pruugi teada, on see, kui tundlikud on laste silmad päikesevalguse suhtes. Mida noorem laps, seda vastuvõtlikumad on tema silmad UVA, UVB ja UVC kiirte tekitatavale kahjule. Siin artiklis leidub paar soovitust, kuidas valida sobivaimad laste päikeseprillid lastele imikueast kuni 10-aastasteni.
UV-kiirte mõju laste silmadele
Laste silmad, erinevalt täiskasvanute omast, ei ole loomulikul teel päikese eest kaitstud. Enne ühe aastaseks saamist on lapse kristalne lääts silmas läbipaistev. See tähendab, et lääts laseb läbi 90% UVA ja 50% UVB kiirgust läbi, mis jõuab võrkkestani. Alates 25. eluaastast aga neelavad UV-kiirgust osaliselt lääts ja sarvkest. Samuti ei ole beebidel veel piisavat oskust oma silmi korrektselt pilgutada või ereda valguse puhul silmi kissitada. Seetõttu vajavad nad prille, mis filtreerivad välja 100% UV-kiirgusest. Lapsepõlves saadud silmakahjustused võivad koguneda ja täiskasvanuna erinevaid haigusi põhjustada.
Millise kaitsekategooriaga läätsed peaksid Sinu lapse päikeseprillidel olema?
Laste jaoks on oluline valida selliste läätsedega prillid, mis kaitsevad nende silmi 100% UV-kiirguse eest. Õnneks teevad seda kõik Julbo prillid. Soovitame imikutele 4. kategooria päikeseprille, mille nähtava valguse läbilaskvus (VLT – visual light transmission) varieerub 3% ja 8% vahel; ning lastele alates 2. eluaastast 3. kategooria prille VLT-ga 8% ja 18% vahel.
EN 1836 standard sätestab prillidele nähtava valguse filtreerimise kategooriad (ingl.k. cat). 100% UV blokeerimine on sellel standardil nõutud kõikidel klaasidel, ent nähtav valgus jaguneb viite kategooriasse:
0 – Läbipaistev – laseb läbi 80-100% nähtavat valgust, ent blokeerib 100% UV valgust
1 – Pilves ilm – laseb läbi 43-80% nähtavat valgust
2 – Vahelduv pilvisus – laseb läbi 18-43% nähtavat valgus
3 – Päikeseline päev – laseb läbi 8-18% nähtavat valgust
4 – Kõrgmäed lumega, päikselisel päeval veekogudel ja teised ekstreemsed valgusolud – laseb läbi 3-8% nähtavat valgust
Pikaajalised riskid, mida päikesekahjustus silmadele tekitab
Liigne päikese käes viibimine võib põhjustada põletusi, enneaegset vananemist ja muid silmahaigusi nagu keratiiti – sarvkesta põletikku – ning varajast katarakti ehk hallkaed, mis areneb välja sarvkesta ja läätse nõrgenemisel. Aja jooksul on suurem risk vanusega seotud kollatähni kärbumise tekkeks.
Kuidas valida ideaalsed laste päikseprillid?
Kui sobiva kategooria läätsed on välja valitud, alles siis on soovitatav hakata valima sobivat raami:
- Piisavalt suured, et blokeerida päikesevalgust igast küljest.
- Hoiavad korralikult ümber pea: lapsel peab olema võimalik kummardada ette ja liigutada oma pead ilma, et prillid liiguks või maha kukuks.
- Sobivad mugavalt lapse näoga.
- Imikute jaoks soovitame valida sellised prillid, mille sangadel on paela kinnitamise võimalus, et vältida prillide kaotamist.
Hea prillipaar peab olema spetsiaalselt disainitud lapse näoga sobituma ja sellel peavad olema 3. või 4. kategooria läätsed, mis kaitsevad päikesevalguse eest 100%. Laste päikeseprille valides kõndige suure kaarega mööda täiskasvanutele mõeldud pisemate mõõtmetega prillide ja mänguprillide eest, millel puudub reaalne kaitse!
Tõlkis Kelli Kuslap
Lisa kommentaar