Päikeseprillid, mis on mõeldud kasutamiseks kõrgmäestikus

///Päikeseprillid, mis on mõeldud kasutamiseks kõrgmäestikus

Päikeseprillid, mis on mõeldud kasutamiseks kõrgmäestikus

Kas teadsid kui olulised on päikeseprillid kõrgmäestikus? Paljud on kursis erinevate kõrgmägedes valitsevate riskidega, kuid tihti jäävad tähelepanuta need ohud, mida tekitab sealsetes oludes päikesekiirgus meie silmadele.  Jagame mõned näpunäited, kuidas päikeseprillid silmi kõrgmägedes kaitsevad – nii suusatades, alpinismiga tegeledes või kaljudel ronides.

Ohud päikesekiirgusega kokkupuutel kõrgmäestikes

Kokkupuude päikesekiirgusega suureneb keskmiselt 10% (vahemikus 4…16%) iga tuhande vertikaalse meetri kohta, kusjuures UVB-kiirgus, mida päikesekiirgus sisaldab, on eriti ohtlik. Lisaks peegeldab lumi umbes 80…90% päikesekiirgusest tagasi (mittelumisel pinnasel on see näitaja kõigest 20%). Arvestades neid näitajaid, on välja arvutatud, et 2000m kõrgusel on päikesekiirgus 1,5 korda tugevam ja 4000m kõrgusel 2,5 korda tugevam kui merepinna kõrgusel. Päikesekiirguse tugevus sõltub muidugi ka osoonikihi paksusest atmosfääris (mis töötab justkui loodusliku filtrina), samuti konkreetsest piirkonnast, aastaajast ja päikesekiirte langemisnurgast mõõdetaval ajahetkel. Näiteks on päikesekiirgus sügisese pööripäeva paigus suurem kui kevadise pööripäeva ajal, sest viimase ajal on osoonikiht paksem.

Isegi kui taevas on pilvine, kujutab päike endast mägedes ohtu. Olgugi et mõned pilveliigid püüavad osaliselt UV‑kiirgust kinni, näiteks kõrgrünkpilved, siis osad pilved nagu kiudpilved ei oma mingisugust n-ö filtriefekti. Udu jällegi püüab umbes 50% päikesekiirgusest. Samas kõrgmäestikes võib ennast sageli leida pilvede ülemiste kihtide vahelt, kus on valguse intensiivsus väga kõrge seal toimuva difraktsiooni tulemusel – valgus koguneb tõkke ehk pilve taha. Seega on pilvise taevaga päiksekiirgusest tulenevad ohud sisuliselt sama kõrged nagu selge ilmaga.

Lisaks päikesele kujutavad silmadele ohtu ka tuul ja külmad temperatuurid – seda nii kõrgustes kui ka polaaraladel, kui nendes paikades viibida ilma päikeseprillideta.

Põhilised silmavigastused, mis kõrgmäestikes tekkida võivad:

  • Fotokeratiit ehk lumepimedus – silma sarvkesta katvate rakkude kahjustumine, mida on tekitanud pikaajaline kokkupuude UVB-kiirgusega;
  • Erütropsia ehk punanägemine – võrkkesta kurnatus, mida tekitab pikaajaline kokkupuude intensiivse valgusega;
  • White out sündroom – silmalaugude külmumine ekstreemsete miinuskraadide tõttu, mille sümptomiteks on maastiku tajumise kaotus, silmade valguskartlikkus ja pisarate teke;
  • Sarvkesta külmumine, mis võib põhjustada tagasipöördumatut rakkude kärbumist, kui õigel ajal seda ei ravita.

Need häired näitavad välja kaks kõige olulisemat omadust, mis peab olema kõrgmäestikusse sobivatel päikeseprillidel: UVB-kiirguse blokeerimine ja näo ümber tihedalt asetsemine.

Päikeseprillid – sobiva raami leidmise olulisus

Lisaks sellele, et silmi on vaja kaitsta kahjustava päikesekiirguse eest, on neid vaja kaitsta ka tuule, külma ja kõige muu eest, mis võib Sinu nägemist takistada (näiteks lumi). Soovitame mägedesse valida kumera raamiga ehk ergonoomilised päikeseprillid, mis jälgivad näo kumerusi ja ümbritsevad nägu igalt poolt ühtlaselt. Samuti peaks kõrgmäestiku päikeseprillidel olema külje peal lisavarjud, et tagada maksimaalne kaitse. Reguleeritavad prillisangad on samuti hea valik garanteerimaks, et prillid ka kenasti ees püsivad. Samal põhjusel võib valida ka peenemate sangadega prillid, mis kergesti mütsi alla libisevad. Kasulik aksessuaar on ka prillipael – et prillid kaduma ei läheks ja jällegi, paremini ees püsiks.

Päikeseprillid läätsed: 4. kategooria – see on loogiline valik

Kõrgmägedesse soovitame ilma igasuguse kõhkluseta maksimaalse filtriga kategooriat, mis laseb läbi vaid 3-8% nähtavat valgust. Julbo teeb erinevatest materjalidest 4. kategooria prilliläätsi – vastavalt sellele, millise näitajaga ja millisest hinnaklassist päikeseprilli vaja on.

  • Alti Arc Cat. 4 – nähtava valguse läbilaskvus 7%. Ainsad mineraalläätsed Julbo valikus ja üleüldse kvaliteetsete prilliläätsede seas. Eriti hea vastupidavusega kriimustustele. Ainsa miinusena saab välja tuua klaaside raskuse ja selle, et surve all võivad need kergemini puruneda.
  • Spectron 4 Cat. 4 – polükarbonaatlääts, mille valgusläbilaskvus on 5%. Kerge, vastupidav ja purunematu päikeseprilli lääts. Disainitud pakkumaks võimsat kaitset mägimatkadel ja alpinismis. Samas on Spectron 4 läätsed kriimustustele vastuvõtlikumad kui mineraalsed Alti Arc läätsed.
  • REACTIV fotokroomsed läätsed – need läätsed kohanevad valgusega vastavalt sellele, kui palju seda parasjagu on. Ideaalne valik oludesse, kus valgusküllased ja varjulised paigad pidevalt vahelduvad. Samuti on Reactiv klaasidesse kogutud ideaalne kombinatsioon mineraal- ja polükarbonaat läätsede parimatest omadustest – hea optiline kvaliteet, kriimustuskindlad, tugevad ja kerged. Nende temperatuurist mittesõltuv tehnoloogia (NTS – Non Temperature Sensitive) tagab selle, et klaasid tumenevad ja helenevad sõltumata sellest, mis temperatuur parasjagu prillide ümber on.
    • REACTIV Polarized 2-4: 2.-4. kategooria fotokroomsed ja polariseeritud läätsed, mille valguse läbilaskvus on 5-20%. Lisaks sellele, et läätsed muutuvad ümbritseva valguse tasemest olenevalt tumedamaks ja heledamaks, kõrvaldab polariseeritud lääts peegeldavate pindade peegelduse, mis muidu vaatlejat pimestada võib. Klaaside pruun värv võimaldab suurepäraselt tajuda lume pinda, parandades samal ajal värvide kontrasti.
    • REACTIV Performance 2-4: 2.-4. kategooria fotokroomsed läätsed valguse läbilaskvusega 7-35% ulatuses. Need kollakad läätsed lasevad natuke rohkem valgust läbi kui Reactiv Polarized klaasid ja pakuvad suurepärast sügavuse tajumist.
      • Julbo MONTEBIANCO 2 Cat. 2…4 päikeseprillid

Tõlkis Kelli Kuslap

www.julbo.ee

Artikkel avaldatud 30.03.2022 | Viimane uuendus 07.03.2023

Autor | 2024-01-10T12:52:55+00:00 jaanuar 9th, 2024|Julbo|0 Kommentaari